Ahol a szél zúg és a nap nevet

Bolyongások térben és időben

Friss topikok

  • meridián: Kalandos úton a híres drinai hídhoz. (2012.01.19. 15:05) Mokra Gora
  • meridián: Tárnák mélyén szörnyek, gnómok és "bányarém" is. (2012.01.16. 17:06) Wieliczka
  • meridián: Legészakibb török vár, bús legendája. (2011.12.18. 12:59) Fülek
  • meridián: Fata szomorú és végzetes napja. (2011.12.05. 07:37) Visegrad
  • meridián: Minden változik - az élet véges - csak a híd örök, s alatta a gyors vizű folyó. (2011.12.05. 07:27) Visegrad

Naptár

szeptember 2011
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív > >> 
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30

Címkék

2011.09.12. 20:07 Álompille (törölt)

Bécs/Belvedere

Savoyai Jenő, korának legnagyobb hadvezérének (ő űzte ki a törököket az országból)  nyári rezidenciája volt, jelentéséhez híven magaslaton épült. Az egykor szőlőhegyen épült kastély főleg reprezentatív célokra készült. Amikor először ott jártam, szinte annyi idős voltam, mint akivel legutóbb ott jártam. Még halványan emlékeztem, hogy jutunk oda, akkor már elvesztettük a térképet a Kärtner egyik kávéházának teraszán egy kis wiener melange élvezése közben. Útitársam, mint aki világéletében ott lakott volna, célirányosan odatartott, tudván mikor melyik sarkon merre forduljunk. A két kastély között pazar park csábít andalgásra, szökőkutakkal, allegórikus szobrokkal díszített hűs allékkal. A felső kastélyban, a márványteremben írták alá a tengelyhatalmak képviselői a revizionista szemléletű bécsi döntéseket, az államszerződést, és az érvénybe nem lépett  SALT-2 megállapodást Carter és Brezsnyev a hidegháború fegyverkezéscsökkentéséről.

Jelenleg a kastélyban képtár működik, egyik jelentős gyűjteménye a barokk kiválóságai, és a számunkra csodákat mutató a világ legnagyobb Klimt gyűjteménye. A kastélyban található képtár szinte a világ első nyilvánosan látogatható gyűjteményévé vált. Renoir, Monet, Van Gogh képei mellet mindenképpen a fénypont mégis a Csók, Judit, Beethoven fríz. Első alkalommal nem emlékszem Klimt Csókjára. Csak máséra. A szecessziós remekművei ámulatba ejtettek. Akkor alig egy hete látta a Csók 3D-s megoldását Rodintól Párizsban. Már az is elkápráztatta. Rettenetesen tetszett ott a kortárs, bár inkább az expresszionista hatásokat véltem látni Kokoshka képein. Bár akkor is azok a képek fejezték ki a lelkem világát. Klimt pedig az álmokat, vágyakat jelentették számomra, a képen felfedezhető hevült szexuális töltet láttán. A Csók képtől alig lehetett elvonszolni minket. A kis miniatűr kép itt áll az asztalomon, zavarba hozva a hozzám betévedőket. A kép a szerelem oltárképe. A két figura szögletesen kapcsolódik össze. A nő térdel, a férfi olyan, mintha állna. A férfi feje úgy mered a nő feje felé, mint egy fallosz. A ruházaton fel lehet fedezni a női méhet és a férfi nemi szervét. Térbeli bizonytalanságba helyezi a párt, mintha egy szakadék szélén állnának. A férfi ruhája szögletes mintákkal teli. Képein érdekes módon a nő kibontott vörös hajzuhataga a visszatérő motívum, erotikát sugározva. A szereplők ruháin a visszatérő motívum a férfi és női ivarsejtek ornamentikája.

Múzeum után bevágtuk magunkat az éjszakai életbe, hajnalig tomboltunk. Megjegyezte, hogy milyen furcsa vagyok. Mintha eszeveszetten keresnék valamit, amit elvesztettem. ;$ Kamaszkorom legszebb nyarát…

 

Szólj hozzá!


süti beállítások módosítása